Mont Ventoux Dénivelé Challenge : Classement - Actualité

Mont Ventoux Dénivelé Challenge : Classement – Actualité

Advertisements

Advertisements

Ruben Guerreiro (EF Education-EasyPost) won alone, this Tuesday, the fourth edition of the Mont Ventoux Uneven Challenge (1.1), disputed between Vaison-la-Romaine and Mont Ventoux over a distance of 153 kilometers. The Portuguese beat his teammate Jhoan Esteban Chaves and Michael Storer (Groupama-FDJ).
Ruben Guerreiro succeeds the Colombian Miguel Angel Lopez (Movistar Team) on the list of winners of the event.

Ranking :
1. ALMEIDA GUERREIRO Ruben Antonio POR EFE the 153 km in 4h32’35” (avg. 33.678 km/h)
2. CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL EFE at 53”
3. STORER Michael AUS GFC at 01’28”
4. JOHANNESSEN Tobias Halland NOR UXT at 02’00”
5. MARTIN Guillaume FRA COF at 02’15”
6. RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP TEN at 02’28”
7. VERONA QUINTANILLA Carlos ESP MOV at 02’30”
8. ZEITS Andrey KAZ AST at 02’55”
9. ADRIA OLIVERAS Roger ESP EKP at 03’08”
10. VALTER Attila HUN GFC at 03’14”
11. EDET Nicolas FRA ARK at 03’26”
12. MADOUAS Valentin FRA GFC at 04’36”
13. RIES Michel LUX ARK at 05’15”
14. NIV Guy ISR IPT at 05’19”
15. JENSEN Mattias DEN TFS at 05’25”
16. CARR Simon GBR EFE at 05’58”
17. HÄNNINEN Jaakko FIN ACT at 06’24”
18. TOLHOEK Antwan NED TFS at 06’26”
19. JEGAT Jordan FRA UNA at 07’16”
20. NIEVE ITURRALDE Mikel ESP CJR at 07’24”
21. VALVERDE Alejandro ESP MOV at 07’27”
22. SCHÖNBERGER Sebastian AUT BBK at 07’33”
23. GHEBREMEDHIN Merhawi ERI EFE at 07’35”
24. HAGEN Carl Fredrik NOR IPT at 07’40”
25. RICHARD Louis FRA UNA at 07’51”
26. LE GAC Olivier FRA GFC at 08’52”
27. DE BOD Stefan RSA AST at 09’13”
28. OKAMIKA BENGOETXEA Ander ESP BBH at 09’34”
29. HOLTER Ådne NOR UXT at 09’41”
30. AMEZQUETA MORENO Julen ESP CJR at 09’45”
31. JOALLAND Yael FRA UNA at 10’17”
32. GRELLIER Fabien FRA TEN at 11’08”
33. GLASS Alessandro ITA ARK at 11’50”
34. ARRIETA LIZARRAGA Igor ESP EKP at 12’33”
35. ANACONA Winner Andrew COL ARK ”
36. PICCOLI James CAN IPT at 13’15”
37. WOODS Michael CAN IPT”
38. RIABUSHENKO Aleksandr BLR AST ”
39. PICKERING Finlay GBR GFC at 13’37”
40. MIFSUD Andréa FRA NMC at 14’24”
41. PETERS Nans FRA ACT at 15’21”
42. MADSEN Jacob DEN UXT at 15’22”
43. GOLDSTEIN Omer ISR IPT at 15’46”
44. DELAPLACE Anthony FRA ARK at 17’00”
45. QUINTANA Dayer COL ARK at 17’21”
46. ​​CAMARGO PINEDA Diego Andres COL EFE ”
47. PEREZ Anthony FRA COF”
48. KULSET Sindre NOR UXT at 18’05”
49. LE TURNIER Mathias FRA UNA at 18’19”
50. BERLIN Antoine MON NMC at 18’51”
51. CALMEJANE Lilian FRA ACT at 18’59”
52. ARMSTRONG Thomas GBR EHE at 19’07”
53. GARCIA PIERNA Carlos ESP EKP at 19’30”
54. JOUSSEAUME Alan FRA TEN at 19’55”
55. HERRADA Jesus ESP COF at 20’01”
56. SOSA CUERVO Ivan Ramiro COL MOV at 20’45”
57. ARCAS Jorge ESP MOV”
58. GALL Felix AUT ACT at 21’18”
59. HELLEMOSE Asbjørn DEN TFS”
60. ROSSETTO Stéphane FRA AUB at 21’46”
61. GUTIERREZ RENDON Heberth Alejandro COL EHE at 22’23”
62. PARET PAINTER Valentin FRA ACT at 23’04”
63. KORETZKY Victor FRA BBK at 23’35”
64. CHAMPION Thomas FRA COF ”
65. HOLLMANN Juri GER MOV ”
66. JOHNSTON Calum GBR CJR at 25’29”
67. LOPEZ CARAVACA Jordi ESP EKP at 25’55”
68. MURGUIALDAY Jokin ESP CJR at 26’17”
69. GOUBERT Jean FRA NMC at 26’38”
70. KESSLER Cole USA IPT at 26’53”
71. ESTELRICH CABANELLAS Mateu ESP EHE at 27’01”
72. NATAROV Yuriy KAZ AST at 27’43”
73. FERASSE Thibault FRA BBK at 28’04”
74. DELBOVE Joris FRA AUB ”
75. DELACROIX Tristan FRA NMC at 28’33”
76. GAUTIER Cyril FRA BBK at 29’17”
77. NURLYKHASSYM Nurbergen KAZ AST ”
78. BALLESTEROS CANOVAS Miguel Angel ESP EHE at 29’26”
79. STEINHAUSER Georg GER EFE at 29’30”
80. BONNEFOIX Edouard FRA NMC at 30’08”
81. SOUP Geoffrey FRA TEN at 30’35”
82. SIMON Julien FRA TEN at 31’33”

Out of time :
83. FERNANDEZ Ruben ESP COF at 34’06”
84. GARCIA SORIANO Jose Maria ESP EHE at 35’22”
85. JURADO RODRIGUEZ Marcos ESP EHE ”
86. RAMIREZ MUÑOZ Jhon Stiven COL EHE ”
87. LANGELLOTTI Victor MY BBH at 36’33”
88. PAILLOT Yoann FRA AUB at 38’31”
89. KULSET Kristian NOR UXT at 40’00”
90. GUEGAN Mael FRA UNA at 42’32”
91. MAURELET Flavien FRA AUB ”

Give up:
BIDARD Francois FRA COF
DELETTRE Alexandre FRA COF
GONZÁLEZ RIVERA Abner PUR MOV
JORGENSON Matteo USA MOV
ABERASTURI IZAGA Jon ESP TFS
MOSCA Jacopo ITA TFS
ROMO OLIVER Javier ESP AST
LADAGNOUS Matthieu FRA GFC
VAN DEN BERG Lars NED GFC
LAPEIRA Paul FRA ACT
CEPEDA Jefferson ECU CJR
GONZALEZ LOPEZ David ESP CJR
PIRA PARADA Yesid COL CJR
FROM THE PART Victor ESP TEN
WINTER Jonathan FRA BBK
LIETAER Eliot BEL BBK
ROLLAND Pierre FRA BBK
PARRA CUERDA Jose Felix ESP EKP
RUIZ SEDANO Ibon ESP EKP
LOPEZ FUENTES Diego ESP EKP
DVERSNES Fredrik NOR UXT
WÆRSTED Syver NOR UXT
NAVARRO GARCIA Daniel ESP BBH
SANCHEZ MAYO Pelayo ESP BBH
APARICIO MUÑOZ Mario ESP BBH
MORENO SALA Adria ESP BBH
DIAZ GALLEGO Jose Manuel ESP BBH
CARDIS Romain FRA AUB
DEBEAUMARCHE Nicolas FRA AUB
MALDONADO Anthony FRA AUB
CARISEY Clement FRA GRL
DENIS Thomas FRA GRL
LEVEAU Jérémy FRA GRL
MAINGUENAUD Tom FRA GRL
SIŠKEVIČIUS Evaldas LTU GRL
MARIAULT Axel FRA UNA
RICHARD ANDRADE Florian FRA UNA
WISNIOWSKI Lukasz POL EFE

Thanks to Frédéric Lafargue – www.stsport.fr

.

Leave a Comment

Your email address will not be published.